Czy w takiej sytuacji powinnam odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Witam. Mam 22 lata, od miesiąca zażywam tabletki antykoncepcyjne ( Eleonor 20 ). Do 7 dniowej przerwy zostały mi 4 tabletki. 4 dni temu pojawiły się plamienia, w dniu dzisiejszym plamienia się nasiliły, dodatkowo, pojawił się ból i skurcze jajników ( jak przy miesiączce). Niestety nie mogę udać się do ginekologa, gdyż jestem na kwarantannie. Czy do czasu wizyty odstawienie tabletek zniwelowało by plamienia, oraz bóle jajników? Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

śródcykliczne plamienia podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej są jednym z najczęstszych działań niepożądanych wymienianych przez producentów leku. Zdarzają się zwłaszcza pacjentkom, które dopiero rozpoczynają zażywanie pigułek hormonalnych – pierwsze 3 miesiące to czas, w którym gospodarka hormonalna organizmu musi ponownie odzyskać równowagę. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Powinna Pani dalej zażywać pigułki, zgodnie ze schematem. Plamienia nie mają wpływu na skuteczność stosowanej przez Panią antykoncepcji. Niewykluczone, że w tym cyklu nie pojawi się już krwawienie z odstawienia, zaś w kolejnym – może pojawić się planowo (podczas brania tabletek placebo), wcześniej lub nawet wcale. Być może zainteresuje Panią odpowiedź na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-krwawienie-w-trakcie-brania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Jeżeli plamienia nie ustąpią bądź nasilą się lub też pojawią się inne dolegliwości, które będą dla Pani uciążliwe, wówczas być może konieczna będzie zmiana pigułek na inne, o czym zadecyduje ginekolog podczas wizyty.

Zachęcam do lektury również tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/jak-odpowiednio-dobrac-pigulki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.