Czy mogę zaszczepić się na Covid przy astmie i alergii?

Od 20 lat choruje na astmę oskrzelową w zasadzie kontrolowaną choć zdarzają się okresy zaostrzenia. Na stałe stosuje leki wziewne np. Seretide Alvesco Atrovent Ventolin Atimos. Cierpię na alergie wziewną i w okresach wiosenno-letnich (np kwitnienie, pyłki, wysoka temperatura) zaostrzenia są częstsze. Czy w tej sytuacji mogę bez obaw zaszczepić się na covid? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno astma oskrzelowa, jak i alergia nie są przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepienia przeciwko COVID-19.

Mimo, że nie ma szczegółowych badań przeprowadzanych na osobach cierpiących na astmę oskrzelową, to przebadano wiele rodzajów szczepionek na koronawirusa i zastosowano je u osób na całym świecie.

Do szczepienia nie powinno się jednak kwalifikować osób z reakcją anafilaktyczną lub historią ciężkich reakcji alergicznych na jakikolwiek składnik szczepionki. Jeśli taka sytuacja nie miała miejsca w Pani przypadku, to może Pani zaszczepić się na COVID-19. Oczywiście ostateczna decyzja powinna zostać podjęta po rozmowie z lekarzem kwalifikującym do szczepienia i znającym pełną historię medyczną pacjenta.

Kiedy alergia nie jest przeszkodą do zaszczepienia się przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/szczepsieniepanikuj-prof-moniuszko-wyjasnia-w-jakich-przypadkach-alergia-nie-jest-przeszkoda-w-szczepieniu-na-covid-19.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.