Czy mój mąż może być alkoholikiem?

Witam u mnie w rodzinie ojciec byl alkoholikiem i być może jestem przewrażliwiona ale mam pytanie mój obecny mąż na studiach dużo pił często się upijał ale był pilny po zakończeniu studiów pije ze dwa razy w tygodniu po dwa piwa. Nie upija się i nie ma problemów wszyskto ma zawsze ogarnięte. czy może być alkoholikiem ? Studia skończył 2 lata temu

Dzień Dobry Pani,

Z tego, co Pani napisała, w takim zadbaniu o samą siebie, zachęcam Panią do rozmowy z psychologiem.

A to dlatego, że poznała już Pani pewne mechanizmy w domu rodzinnym, kiedy Pani ojciec nadużywał alkoholu.
I jeśli Pani nie pracowała nad swoją historią rodzinną, to prawdopodobne jest, że takie automatyczne mechanizmy są w Pani nadal.

Odnośnie Pani męża.
Domniemywam, że jesteście Państwo niezbyt długo małżeństwem.
I być może mąż się kontroluje z piciem i "trzyma normę".

Jeśli udałoby się Pani namówić męża na spotkanie z psychologiem, to szczerze Pani doradzam.

Życzę Pani Wszystkiego Najlepszego,
Irena Mielnik-madej

Witam, jak Pani napisała pochodzi z domu w którym ojciec był alkoholikiem. Być może w związku z tym jest Pani wrażliwa na sytuacje związane z piciem, zwłaszcza osoby bliskiej, z kręgu rodziny. Czy zastanawiała się może Pani nad tym żeby skorzystać z pomocy grup wsparcia dla DDA? Jeśli chodzi o męża, nie ma nieszkodliwej dawki alkoholu. Czy picie staje się już problematyczne, czy nie zależy od wielu czynników. Warto zastanowić się gdy: alkohol odpręża i daje ulgę, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, ułatwia zaśnięcie. Trwa pomimo zaleceń o zaprzestaniu. Następuje zwiększanie ilości spożywanego alkoholu (tolerancja), poszukiwanie sytuacji towarzyskich w celu napicia się, rozdrażnienie w sytuacjach braku dostępu do alkoholu, podejmowanie prób ograniczenia picia w celu udowodnienia posiadania kontroli nad piciem. Jeżeli to możliwe, proszę porozmawiać z mężem na ten temat. Zapraszam Panią aby zastanowiła się Pani również nad konsultacją z psychologiem.
http://alkoholizm.eu/?sel=specjalista
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią. Diagnoza zespołu uzależnienia od alkoholu wymaga bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Rozumiem, że o to może być trudno ponieważ domyślam się, że mąż nie widzi problemu ze swoim piciem. Pani uważność na jego picie, którą nazywa Pani "przewrażliwieniem" może być związana z Pani doświadczeniami z domu rodzinnego. Proszę rozważyć udział w specjalistycznej terapii dla Dorosłych Dzieci Alkoholików. Dzięki niej będzie Pani mogła uporać się z bagażem, który niesie Pani w związku z doświadczeniami z przeszłości. Taka terapia oferowana jest w wielu poradniach leczenia uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia i jest bezpłatna. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/