Czy mój siostrzeniec ma cechy autyzmu?

Mój siostrzeniec w mojej ocenie dziwnie się zachowuje. Jest to chłopiec, 3,5 roku który bardzo dziwnie mówi, w ogóle nie można go zrozumieć (nie wiem, czy można nazwać to mową). Jeżeli zadaje się mu pytanie z prośbą o powtórzenie wyłącza się zaczyna się bujać na boku, lub siada z nóżkami w tył i buja się przód, tył. Komunikacja z nim jest tylko poprzez jedną komendę, jeżeli pytasz go, czy chce pić. Potwierdzi, że tak, jeżeli nie chce, a ty go namawiasz wyłącza się i zachowuje się jak wyżej. Ma bardzo dobry kontakt z matką, ojciec sobie z nim nie radzi. Wśród rodziny są 3 osoby, które akceptuje i jego brat 7 lat, który jest zupełnie normalny. Czytałam na forum objawy autyzmu i nie do końca mi pasuje jego przypadek: 1. ma zaburzenia mowy 2. dziwnie się buja. Może to zupełnie inny problem, a my nie wiemy jak mu pomóc.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani,

Objawy, o których Pani pisze są niepokojące, ale nie musza świadczyć o autyzmie. Dziecko może mieć zupełnie inne zaburzenie rozwojowe, może mieć też problemy ze słuchem. Zbyta mało mam informacji, aby udzielić konkretnej odpowiedzi. Nie ma jednak wątpliwości, co do tego, że dziecko powinno zostać przebadane. Stereotypie ruchowe i niewykształcona mowa mogą wskazywać na cechy autystyczne, ale ważne jest również to czy dziecko próbuje nawiązać kontakt z innymi osobami? Czy zamyka się w swoim świecie? Myślę, że powinna Pani porozmawiać z mamą chłopca i przekonać ją, aby udała się z dzieckiem do lekarza. Chłopiec powinien być przebadany m.in. przez neurologa dziecięcego, psychologa rozwojowego, logopedę. Dopiero na podstawie wywiadów z tymi specjalistami będzie można postawić odpowiednią diagnozę.

Serdecznie Panią pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Aby mówić o autyzmie trzeba dokładnego, wnikliwego wywiadu, badań i konsultacji. Na podstawie trzech pkt nie można tego stwierdzić. Faktem jest, że jeśli mowa jest niezrozumiała dziecko powinno być skonsultowane w pierwszej kolejności u logopedy.
Pozdrawiam AM