Czy możliwa jest zakrzepica u 58-latka?

Wczoraj podczas biegu nagle poczułem w łydce "bardzo gorący" ból. Uczucie gąrąca było bardzo krótkotrwałe ( kilka sekund) ale od tego czasu mam problemy z chodzeniem - ból nogi. Ze względu na to, iż przed biegiem byłem na ok 10km spacerze, więc nie zrobiłem rozgrzewki - to był chyba błąd. Czy może to byc objaw zakrzepicy, naderwania mięśnia czy skurczu? Co powinienem robić?

Lek. Paweł Szadkowski

Pana opis wskazuje raczej na nadwyrężenie mięśnia niż zakrzepicę. Jeśli to pana niepokoi (lub występują u pana inne objawy mogące świadczyć o zakrzepicy żylnej takie jak obrzęk, ból i ocieplenie kończyny; lub oziębienie kończyny w części dystalnej, ból nasilający się przy chodzeniu),może pan udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu zbadania i pokierowania do odpowiedniego specjalisty. Badanie D-dimerów z bardzo dużym prawdopodobieństwem wykluczy zakrzepicę, podobnie USG-doppler naczyń kończyn dolnych.