Czy można jeść z grilla w ciąży?

Witam, Czy jedzenie z grilla nie zawinięte w folię ani nie pieczone na tacce może zaszkodzić? Jestem w pierwszym trymestrze ciąży zdarzyło mi się zjeść karkówkę i kurczaka z grilla które nie były ułożone na tacce ani zawinięte w folię, później czytałam że takie potrawy są niebezpieczne dla płodu. Czy zjedzenie takiego grilla 2 razy (raz w 6 tc i raz w 11 tc) mogło zaszkodzić rozwijającemu się dzidziusiowi? I czy wąchanie dymu z takiego grilla może zaszkodzić? do rozpalania tych grilli też użyto jakiś podpałek aby szybciej się rozpaliło...

Redakcja abcZdrowie

Witam, incydentalne zjedzenie posiłku z grilla nie ma większego znaczenia dla płodu i jego zdrowego rozwoju – nie musi się Pani martwić. Dym z grilla jest szkodliwy, ale również nie w takiej ilości. Na przyszłość po prostu lepiej unikać przebywania w pobliżu grilla, jeśli dymi mocno, zaś posiłki przygotowane na grillu spożywać sporadycznie. Sugerowałabym też unikanie tacek oraz folii – aluminium, z którego są wykonane, może być szkodliwe, zwłaszcza pod wpływem temperatury. Jony aluminium w kontakcie z produktami o kwaśnym pH przenikają do jedzenia i mogą być toksyczne – aluminium kumulowane jest w mózgu i kościach, więc jeśli tylko jest to możliwe, warto zrezygnować z folii oraz tacek. Zdrową i absolutnie bezpieczną alternatywą dla klasycznego grilla jest grill elektryczny, gazowy lub po prostu patelnia grillowa – wówczas nie musi się Pani ograniczać. Tutaj więcej szczegółów: https://zywienie.abczdrowie.pl/grillowanie-nie-takie-zdrowe-najbardziej-szkodliwe-dla-zdrowia-grille-weglowe. Proszę pamiętać, że zdrowa, zbilansowana dieta w ciąży jest bardzo istotna, ale nie sposób uniknąć wszystkich „pułapek”. Jeżeli zadba Pani o czystość grilla i wybierze przede wszystkim warzywa lub chude mięso oraz produkty nieprzetworzone, to posiłki z grilla będą znacznie zdrowsze. Proszę zapoznać się z tymi wskazówkami: https://zywienie.abczdrowie.pl/mieso-z-grilla-nie-musi-byc-rakotworcze-jak-je-przygotowac. Proszę pamiętać również o tym, że zdrowa, zbilansowana dieta powinna trwać przez cały okres ciąży – większe znaczenie dla rozwoju płodu mają długotrwałe zaniedbania niż sporadyczne spożywanie produktów uznawanych za niezdrowe. Jeśli ma Pani ochotę, zachęcam do lektury obszernego artykułu, wyszczególniającego najważniejsze składniki odżywcze w diecie przyszłej mamy: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-przyszlej-mamy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.