Czy można stosować lek Hitaxa u małego dziecka?

Witam. Byłam z dzieckiem w szpitalu po reakcji alergicznej skórnej (wysypka) prawdopodobnie po antybiotyku Amotaks. Został mi przepisany lek Hitaxa w dawce 2 ml 2 razy na dobę przez 3 dni, a potem 2 ml 1 raz dziennie wieczorem do ustąpienia zmian skórnych. Moje trochę niezaspokojenie się pojawiło po przeczytaniu że nie powinno się stosować leku u dzieci poniżej 1 roku życia. Synek ma 10 miesięcy i waży około 10 kg. Liczyłam też jego oddechy podczas snu i wynosiły 25 na minutę, serce jeśli dobrze liczyłam to 100 na minutę. Czy to jest dobra dawka dla takiego dziecka i czy to normalne jego oddychanie? Żadnego obrzęku nie zauważyłam, ani fioletowych ust. Dziękuję uprzejmie za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem zdrowia swojego dziecka. Najważniejsze, że po wspomnianej reakcji alergicznej dziecko otrzymało pomoc lekarską.

Lek Hitaxa jest preparatem antyhistaminowym stosowanym w przebiegu różnego rodzaju alergii, zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Jest to stosunkowo bezpieczny preparat, a skutki uboczne pojawiają się stosunkowo rzadko. Na podstawie ulotki leku, powinno się go podawać od ukończenia pierwszego roku, jednakże istnieją wyjątki, kiedy można go zastosować wcześniej. Dotyczy to między innymi sytuacji Pani synka, gdzie wystąpiła pewna reakcja alergiczna. Dodatkowo waga dziecka jest stosunkowo duża i bezpieczna na podanie tego preparatu.

Lekarz kierując się dobrem dziecka przepisał prawdopodobnie właściwą dawkę leku.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą, który oceni konieczność podania danego leku dziecku.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwhistaminowe

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-alergie

https://zdrowie.parenting.pl/leki-przeciwhistaminowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.