Czy muszę mieć laparoskopię torbieli jajnika?

Torbiel prosta jajnika - nie znika - czy zdecydować się na laparoskopię? Dzień dobry, Mam 39 lat. Od 3 miesięcy wiem o tym, że mam torbiel prostą jajnika o wymiarach 60x40 mm (urosła o 15mm od rozpoznania). W usg wygląda na zmianę łagodną. Markery jajnikowe w normie. Nie znikła po kuracji doustnym progesteronem. Lekarka dała mi wybór, albo mogę funkcjonować z torbielą i kontrolować ją co jakiś czas w usg, albo usunąć laparoskopowo. Co robić? Nie umiem podjąć decyzji. Nie mam jeszcze dziecka i chciałabym w najbliższym czasie zajść w ciążę. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, Ewa
KOBIETA, 39 LAT 3 miesiące temu

Dzień dobry,

Ostateczna decyzja należy do Pani.

Skoro planuje Pani ciążę,a torbiel się powiększa, to warto wykonać laparoskopię.

Proszę również pamiętać, że powinna Pani unikać wysiłku fizycznego i prowadzić oszczędzający tryb życia, aby zmniejszyć ryzyko pęknięcia cysty lub skrętu jajnika.

Zapraszam do artykułu:

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/torbiele-jajnikow-przyczyny-rodzaje%3famp=1

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika%3famp=1

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska