CZY MUSZĘ ROZPOCZĄĆ LECZENIE ANTRACYKLINAMI, ŻEBY POTEM PODANO MI HERCEPTYNĘ?

W 2002 przeszłam oszczędzającą operację piersi lewej - usunięto guza śr. 8 mm. Carcinoma lobulare infiltrans. Receptory estrogenowe ++, progesteronowe ++, Her-2/neu +++. Zastosowano hormonoterapię przez 2 lata, potem kilka miesięcy arimidex (odstawione ze względu na przerost endometrium) oraz radioterapię bez chemii. W 2010 przerzuty do węzłów chłonnych jamy brzusznej i po obu stronach przepony oraz guzek lewego płata wątroby - carcinoma mammogenes ad hepar. EMA (+), E - cadheryna (+). Dziś chemioterapeuta zaleca antracykliny + taksany, a dopiero w póżniejszm czasie herceptynę. Czy nie można rozpocząć od razu leczenia celowanego herceptyną? Czy muszę brać antracykliny, ponieważ nie miałam chemii po usunięciu guza piersi, a takie są standarty?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Standardy są ustalone celem osiągnięcia jak najlepszych wyników leczenia. Według standardów, herceptynę stosuje się w leczeniu chorych na raka piersi z przerzutami, u których stwierdzono nadekspresję receptora HER2. W monoterapii (czyli sama herceptyna) do leczenia tych chorych, którzy otrzymali dotychczas co najmniej dwa schematy chemioterapii z powodu choroby nowotworowej z przerzutami (uprzednio stosowane schematy chemioterapii muszą zawierać przynajmniej antracykliny i taksany, o ile nie istniały przeciwwskazania do tego typu leczenia).

Herceptynę można zastosować jako leczenie pierwszego rzutu, w skojarzeniu z paklitakselem do leczenia tych chorych, u których dotychczas nie stosowano chemioterapii z powodu choroby nowotworowej z przerzutami, ALE którzy nie kwalifikują się do chemioterapii z antracyklinami. Z powyższych danych wynika, że schemat postępowania u Pani jest taki, jaki powinien być.

Pozdrawiam serdecznie