Jakie leczenie mnie czeka?

Witam, jestem kobietą, mam 49 lat, jestem po usunięciu guza złośliwego piersi (operacja oszczędzająca) - węzły czyste po przebadaniu dwóch wartowników. Bardzo proszę o wytłumaczenie mi w języku polskim jaki to jest typ guza i czy daje przerzuty, oto wyniki: Carcinoma ductale invasivum typu NOS gradus I modo ELSTON - ELLis ( 1+1+1). W utkaniu guza obecna fibroplazja mikronaciekanie tkanki tłuszczowej. Receptory estrogenowe - reakcja dodatnia w około 15% jąder komórek nowotworowych. Słaba (PS 5 . IS 1). Receptory progesteronowe - reakcja dodatnia w około 90% jąder komórek nowotworowych. Silna ( PS 5. IS 3). MIB 1 - aktywnośc prolferacyjna około 2%. HER 2 - Hercep Test reakcja dodatnia na 1 +. Jakie czeka mnie leczenie? Dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam cały zespół.

Witam serdecznie.

Wyniki są dość korzystne dla Pani. Po pierwsze - nowotwór rozpoznany we wczesnym stadium zaawansowania, co pozwoliło na zachowanie piersi i wykonanie zabiegu oszczędzającego.

Rak piersi u Pani charakteryzuje się niskim stopniem złośliwości (G1), a więc ma najmniejszą skłonność do dawania przerzutów - jednym słowem jest "mniej złośliwy" niż guzy G2-G3.

Dodatnie receptory progesteronowe pozwolą na włączenie leczenia hormonalnego, co zabezpieczy Panią przed ewentualnym nawrotem raka.

Z kolei receptor HER-2 jest ujemny, co także ma znaczenie dla rokowania, ponieważ raki HER-2 dodatnie charakteryzują się szybszym wzrostem, większą złośliwością i skłonnością do dawania przerzutów.

Z racji zabiegu oszczędzającego czeka Panią pooperacyjne naświetlanie piersi. Natomiast następnym krokiem będzie jak pisałam - właczenie leczenia hormonalnego (doustne na okres około 5 lat), no i oczywiście obserwacja.

Pozdrawiam serdecznie