Czy należy robić przerwę w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?

Mam 23 lata i od 19 roku życia stosuję bez przerwy antykoncepcję hormonalną (najpierw tabletki M*** 21 a potem Y***, obecnie od pół roku krążek N***). Ostatnio usłyszałam od koleżanki, że ginekolog poleciła jej robić raz w roku miesięczną przerwę w stosowaniu tabletek (bierze je tyle samo czasu jak ja). Na tą chwilę nie mogę się skontaktować z moją lekarką, dlatego bardzo proszę o odpowiedź - czy taka przerwa jest konieczna? Jeśli przez taki długi czas stosuję ten rodzaj antykoncepcji, to czy nie wpłynie to na moją płodność?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Przyjmując tabletki/krążek wg zalecanego schematu wykonuje Pani 13 7-dniowych przerw w roku. Oznacza to nieprzyjmowanie tabletek przez 91 dni (tj. 3 miesiące). Aktualnie uważa się, że nie ma medycznych wskazań do robienia takich przerw, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że istotnie zwiększają ryzyko ciąży.
Nie oznacza to, że lekarz poradził Pani koleżance źle. Być może zaistniały dodatkowe okoliczności, które skłoniły go/ją do wydania takich zaleceń.