Czy należy wykonać test na nietolerancję pokarmową u dziecka cierpiącego na niedobór odporności?

Dzień dobry. Jestem matką 15 letniego Marcela. Syn od 10 lat choruje na tzw. pospolity zmienny niedobór odporności obniżone stężenie immunoglobulin A i G. Jeździmy na comiesięczne przetaczanie immunoglobulin do miejscowego szpitala. Pytanie brzmi czy w jego przypadku robienie testu na nietolerancję pokarmową ma sens. Dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam

Dzień dobry,
Takie badania w przypadku obniżonej odporności są z jednej strony zasadne, ponieważ nasza odporność w dużej mierze pochodzi z jelit. Z kolei pokarmy, których nie tolerujemy uszkadzają kosmki jelitowe, przez co mogą niekorzystnie wpływać także na odporność. Należy jednak zastanowić się nad wyborem testów, ponieważ wiele z nich nie jest wiarygodnych. Jeśli zdecyduje się na Pani na testy na pewno warto zapłacić więcej, ale mieć pewność, że to sensownie wydane pieniądze. Z drugiej strony czasem w takich przypadkach wystarcza obserwacja organizmu oraz prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Można wtedy wyłapać pewne prawidłowości i produkty, na które organizm źle reaguje.
Pozdrawiam,
Joanna Penza
http://madame.fit