Czy powinniśmy sięgnąć po pigułkę dzień po?

Witamy, mamy pytanie odnośnie stosunku z zabezpieczeniem. Kochaliśmy się z prezerwatywa, ktora oczywiście byla cala i zdrowa i została wyjeta po stosunku również nieuszkodzona. Martwinas natomiast to, ze przed stosunkiem odbyliśmy "zabawy oralne" i dziewczyna po tym założyła swoimi rekami prezerwatywę na czlonka. Naczytaliśmy sie wielu historii o tym, ze w wydzieliniee przed wytyryskiem znajduja się plemniki i trochę obawiamy sie troche... Czy powinniśmy sięgnąć po pigulke dzien po?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie w preejakulacie mogą znajdować się żywe plemniki, zdolne do zapłodnienia, choć w ilości śladowej. Dodatkowo trudno ocenić, czy doszło do wydzielenia płynu preejakulacyjnego, ponieważ zarówno jego obecność podczas stosunku, jak i ilość to kwestia osobnicza. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/preejakulat-charakterystyka-wydzielanie-ryzyko-ciazy.

Natomiast prawdopodobieństwo zapłodnienia będące skutkiem przeniesienia preejakulatu z dłoni na prezerwatywę jest właściwie zerowe, choćby z uwagi na fakt, że plemniki pozbawione odpowiednich warunków giną bardzo szybko. Sądzę, że nie mają Państwo powodów do obaw.

Być może zainteresuje Pana ta infografika: https://portal.abczdrowie.pl/co-warto-wiedziec-o-plemniku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.