Czy Pregabalina leczy czy tylko tłumi lęki?

Dzień dobry, choruje na nerwicę lękową z atakami paniki, lękiem społ. i sytuacyjnym, mam też łagodną depresję. dominuje lęk wolnopłynący, anhedonia, hipochondria. Choruję od 8 lat.Brałam amitryptylinę 40 mg 1x dziennie pomagała przez 4 lata i przestała. dużo skutków ubocznych. teraz mam egzystę 150 x 2 i 2x 50 mg pramolanu czy to dobry zestaw leków?padaczkę. czy te leki są lepsze od amitryptylin? Czy pregabalina leczy czy tylko tłumi lęki?

Dzień dobry.

Jako psycholog (nie lekarz!) nie chcę i nie mogę wypowiadać się w zakresie skuteczności leków, czy doradzać, jak powinno się je stosować. Chciałbym zwrócić uwagę na kilka innych kwestii.

Po pierwsze zachęcam, żeby skonsultować się w tej sprawie z lekarzem (najlepiej z tym, który leki przepisał). Przy przyjmowaniu leków - zwłaszcza takich - bardzo ważne jest, aby kontrolować ich dawkę oraz działania niepożądane i wszelkie wątpliwości konsultować ze specjalistą. Czasami może on zmienić dawkę, lek lub zastosować dodatkową terapię, która będzie łagodzić działania niepożądane.

Kolejna sprawa to potwierdzenie postawionej diagnozy - niekiedy różne choroby "maskują" inne - tzn. objawy sugerują jedną chorobę, a tak naprawdę ich źródłem jest coś kompletnie innego. W takiej sytuacji terapia źle zdiagnozowanej choroby nie przyniesie efektów.
Pisała pani o padaczce - może warto skonsultować się z neurologiem, czy konkretnie epileptologiem..?

Na koniec chciałbym wrócić do tematu nerwicy. Osoby, które jej doświadczają potrzebują leczenia farmakologicznego. Jednak bardzo często leczenie to musi być uzupełnione o pomoc psychologiczną. Ma ona na celu zdiagnozowanie źródła lęków, a w kolejnym kroku psycholog pomaga w radzeniu sobie z nim. Dlatego zachęcam do skonsultowania się z psychologiem. Być może rozwiązanie w Pani sytuacji będzie pomoc psychologa z równoległym przyjmowaniem odpowiednich leków.

Pozdrawiam
Tomasz Krasuski

www.krasuski-psycholog.pl

Witam Panią
Gdyby wspomniane przez Panią leki
leczyły zaburzenia nerwicowe, lękowe
czy też depresję, to nie pisałaby Pani
teraz: „choruję od 8 lat”, gdyż już wiele
lat temu byłaby Pani wyleczona.
Jeżeli jednak chciałaby Pani skutecznie
pozbyć się problemu i wyleczyć zaburzenia
nerwicowe, zaburzenia lękowe i depresję,
(bez skutków ubocznych),
to zachęcam do psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
fobii, ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną
o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie