Czy rana po ekstrakcji zęba dobrze się goi?

Witam 3 dni temu mialem zrobiana ekstracje zeba (gorna lewa 7). Nie odczuwam silnego bolu, raczej taki lekki czasem pulsujacy, ale nie potrzebuje lekow przecibolowych. Dziura w sobie jest czarn-ciemnoczerwona. Domyslam sie ze to zaschnieta krew. Teraz na dziurze pojawila sie jakby szaro-biala pajeczyna. Czy to normalna faza gojenia sie rany?

Po 2-3 dniach zaczyna dochodzić do reorganizacji skrzepu, czyli jego przebudowy w taki sposób, by zaczęła wytwarzać się bardziej stabilna tkanka. Podczas gojenia może występować lekki dyskomfort, bo to miejsce jest dalej bardzo delikatne. Jeśli nie występuje silny ból, nie pojawia się obrzęk czy gorączka to powinno być wszystko w porządku. Jeśli wyżej wymienione objawy się pojawiają - wtedy lepiej skonsultować sytuację z lekarzem prowadzącym.

Redakcja abcZdrowie

Witamy, w odpowiedzi na Pańskie pytanie, chcielibyśmy zachęcić do konsultacji z lekarzem stomatologiem, który przeprowadzał zabieg ekstrakcji zęba. Jako, że zabieg dotyczył ósemki i wymagał chirurgicznego działania oraz założenia szwów to możliwe, że wizyta kontrolna będzie nieunikniona. W swoim pytaniu nie wspomniał Pan czy z rany po zębie sączy się jakaś wydzielina lub krew. W przypadku chirurgicznie usuwanych zębów szczególnie ważne jest dbanie o miejsce po usunięciu zęba i jego kontrola, gdyż czasem może dojść do stanów zapalnych i konieczności zastosowania antybiotykoterapii lub miejscowego leczenia przeciwzapalnego. Z tego też powodu warto aby lekarz jednak obejrzał miejsce po ekstrakcji i zalecił odpowiednie postępowanie.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/ekstrakcja-zeba oraz

https://portal.abczdrowie.pl/usuwanie-zebow. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.