Czy rozmiary mojego brzucha są w normie?

Witam. Jestem w 29 tyg + 5 dni ciąży. Termin porodu na 25.11.2010. Martwię się rozmiarami mojego brzucha. Wydaje mi się trochę za maly. W obwodzie (na wysokości pępka) mam 120 cm, ale przed ciążą nie byłam szczupla (około 85 cm). Mierzyłam sobie wysokość macicy i wynosi ona 29-30 cm - czyli by się zgadzało z tygodniami ciąży, jednak jakoś nie mogę się pozbyć myśli, że coś jest nie tak.

Odczuwam ruchy dziecka, ale stały się one nie tak gwaltowne jak jeszcze kilka tygodni temu. Mieszkam w UK i położna poradziła żeby liczyć ruchy dziecka - w ciągu dnia powinnam odczuć więcej niż 10. Problem w tym, że pracuję (jestem księgową) więc cały dzień jestem zajęta i czasami nie zwracam uwagi na ruchy, a potem się zamartwiam, że nie doliczyłam się tych magicznych 10-ciu. Jaka jest Pani/Pana opinia na ten temat? Dziękuję i pozdrawiam, Emma.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Obwód brzucha z pewnością nie jest za mały w stosunku do wieku ciąży, dziecko ma jeszcze 10 tygodni na wzrost. Zdecydowanie istotniejsze jest odczuwanie ruchów płodu, gdyż ich właściwa intensywność i i częstotliwość świadczą o dobrostanie płodu.

Skoro wydaje się Pani, że słabiej odczuwa ruchy płodu i nie jest Pani w stanie policzyć ich ilości w ciągu doby pozostaje wykonanie zapisu tętna płodu czyli KTG. Zachęcam także, mimo wszystko, do nie rezygnowania z obserwacji ruchów dziecka.