Czy ryzyko zapłodnienia partnerki było w tym przypadku duże?

Dzień dobry. Uprawiałem seks w prezerwatywie. Gdy skończyłem, zrobiłem dodatkowo kilka ruchów w partnerce. Po wyciągnięciu penisa, zobaczyłem, że sperma znajdowała się nie tylko w zbiorniczku prezerwatywy, ale także wyżej, przy jej pierścieniu. Czy jest duże ryzyko zapłodnienia, ponieważ sperma się wydostała? Członek był cały czas w pełnej erekcji.

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety takie ryzyko istnieje, choć trudno je ocenić, gdy nie wiadomo czy sperma znajdowała się tylko powyżej zbiorniczka, czy też faktycznie wypłynęła poza pierścień prezerwatywy i w ten sposób doszło do kontaktu nasienia z pochwą. Należy podkreślić, że w sytuacji, gdy prezerwatywa jest dobrze dobrana oraz prawidłowo założona istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo wydostania się nasienia poza zbiorniczek do tego przeznaczony. Na wszelki wypadek podsyłam link do artykułu o tej metodzie antykoncepcji – między innymi również o doborze rozmiaru: https://portal.abczdrowie.pl/prezerwatywy-uzywanie. Jeśli jednak doszło do wydostania się nasienia, to istotne jest również w jakim momencie cyklu była Pańska partnerka. W przypadku dni płodnych – ryzyko zwiększa się. Warto wiedzieć, że plemniki po wytrysku mogą przeżyć do kilkudziesięciu godzin, w zależności od środowiska, w jakim się znajdą. W pochwie środowisko to pod względem pH oraz wilgotności jest dla nich optymalne, więc mogą przeżyć ok. 2-3 dni (niektóre źródła mówią o 5 dniach). Istnieje więc prawdopodobieństwo, że jeśli plemniki dostały się do pochwy, to mogło dojść do zapłodnienia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.