Czy są jakieś szanse, aby płód przeżył?

Witam jestem w 22 tygodniu ciąży dziś na badaniu wyszło mi że nie mam w ogóle wód płodowych i do tego cały czas od dwóch miesięcy krwawie czy są jakieś szanse aby dziecko przeżyło. Proszę o szczerą odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety, by móc bez cienia wątpliwości odpowiedzieć na to pytanie, to nie wystarczą tak zdawkowe informacje, jak wiek ciąży oraz stwierdzenie, że nie ma wód płodowych. Proszę pamiętać, że szanse płodu w przypadku jakichkolwiek zaburzeń zawsze bardzo trudno ocenić, dlatego w medycynie rzadko mówi się o pewnikach.

Brak wód płodowych, choć wiele zależy od przyczyny tego stanu, nie pozwala dziecku na prawidłowy rozwój, zwłaszcza mam tu na myśli rozwój płuc. Dodatkowo ścianki macicy uciskają na dziecko, prowadząc do jego deformacji. Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/malowodzie.

Ponieważ jednak, jak już wspominałam, nie można mówić o pewnikach w medycynie, to niewykluczone, że Pani dziecko przeżyje. W przypadku braku wód płodowych po 22. tygodniu ciąży takie szanse istnieją. Niekiedy dokonuje się amnioinfuzji, czyli uzupełnienia wód płodowych, bywa, że ich poziom podnosi się, ponieważ są one na bieżąco produkowane.

O swoich wątpliwościach i obawach powinna Pani porozmawiać z lekarzem, pod którego opieką Pani pozostaje, tylko on jest w stanie udzielić odpowiedzi na Pani pytania.

Być może również ten materiał Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/wody-plodowe-rola-w-czasie-ciazy-zaburzenia-objetosciowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.