Czy stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi grozi krwotokiem wewnętrznym?

Czy leki na zmniejszenie krzepliwości krwi nie są groźne w przypadku wewnętrznego krwotoku? Mój znajomy ma migotanie przedsionków i koniecznie powinien brać leki zmniejszające krzepliwość. Czy nie stanowi to zagrożenia krwotokiem wewnętrzym i .... smiercią? Dziękuję za odpowiedź - Jacek

Tak. Niestety leki przeciwkrzepliwe narażają chorego na krwawienia lub krwotoki wewnętrzne szczególnie w przypadku urazu. Dlatego tez bardzo ważne jest badanie krzepliwości krwi raz w miesiącu ( w przypadku acenokumarolu lub warfaryny ). Problem ten jest bardzo dokładnie zbadany i wybieramy mniejsze zło, czyli zmniejszenie krzepliwości, zmniejsza narażenie na udar mózgu i smierć i przewyższa to niebezpieczeństwo krwawień i krwotoków.