Czy ta dawka jest groźna w ciąży?

Dzień dobry, Jestem w 6 tyg ciąży i dzisiaj omyłkowo przyjęłam podwójną dawkę letroxu 175. Pierwszą dawkę ok 5rano a drugi raz 3godziny później. Czy jest to groźne dla dziecka? Jest to bardzo duża dawka i bardzo się boję, że zaszkodzę dziecku

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety nie jest znany wpływ lewotyroksyny na płód, mimo stosowania leku przez kobiety w ciąży. Na pewno przyjęcie podwójnej dawki może mieć negatywne skutki dla Pani samopoczucia lub zdrowia. Proszę poinformować o tym fakcie lekarza oraz bacznie obserwować reakcje swojego organizmu – w przypadku osłabienia, bólu głowy, poczucia dezorientacji czy innych niepokojących symptomów, proszę niezwłocznie zgłosić się na izbę przyjęć. Jednak toksyczność lewotyroksyny jest niewielka, a zapotrzebowanie w ciąży na hormon może drastycznie wzrastać, więc istnieje prawdopodobieństwo, że nie ma powodów do obaw. Ciężkie powikłania, jak informuje producent leku, mogą pojawić się raczej u osób z chorobą wieńcową. Tutaj z kolei opinie naszych ekspertów odnośnie przedawkowania hormonu tyroksyny: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-przedawkowania-leku-euthyrox-50. Proszę na przyszłość bardzo uważnie dobierać dawkę leku, by nie doprowadzić do powikłań. Szczególnie w ciąży bardzo ważne jest, aby utrzymać hormony tarczycy na właściwym poziomie, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na dobrostan płodu oraz donoszenie ciąży do terminowego rozwiązania. Więcej o niedoczynności tarczycy podczas ciąży w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.