Czy ta diagnoza jest słuszna, pomimo braku dolegliwości bólowych?

Dzień dobry, podczas USG ginekologicznego stwierdzono u mnie zmianę o pośredniej echogeniczności o śr. 15mm na prawym jajniku. Lekarz zasugerował, że jest to ognisko endometriozy. Badanie zostało wykonane w II w drugiej fazie cyklu, w związku z tym lekarz zaproponował powtórzenie badania po miesiączce. Kolejne badanie USG wykonałam 11 dnia cyklu. Lekarz wykonujący badanie stwierdził istnienie torbieli dwukomorowej o pośredniej echogeniczności o wymiarach 19,6mm x 14mm, również sugerując endometriozę. Moje miesiączki nie są zbyt bolesne, w związku z czym zdziwiła mnie wstępna diagnoza lekarzy dotycząca endometriozy. Czy jest to możliwe, że torbiel faktycznie jest endometrialna, pomimo braku dolegliwości bólowych? Moja babcia chorowała na raka jajnika. Czy lekarze mogli nie rozpoznać raka jajnika, myląc go z torbielą endometrialną?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przede wszystkim bardzo dobrze, że wykonuje Pani regularne badanie USG narządów rodnych. To dość istotne postępowanie profilaktyczne w kierunku wielu chorób oraz ogólna ocena funkcjonowania układu rozrodczego.

Nie wspomniała Pani, czy występują jeszcze dodatkowo jakieś choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia.

Prawdopodobnie lekarz specjalista postawił poprawną diagnozę. Należy pamiętać, że nie zawsze torbiel taka powoduje bolesne i nieregularne miesiączki. Są to zazwyczaj zmiany łagodne, często wykrywane podczas rutynowych badań kontrolnych.

Tworzy się ona na jajniku w przebiegu endometriozy. Wypełniona jest ona krwią i złuszczoną tkanką endometrialną.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani konsultację z lekarzem ginekologiem, który zdecyduje o rozszerzeniu diagnostyki, warto byłoby wykonać tomografię komputerową jamy brzusznej, aby mieć całościowy i dokładny obraz, a także potwierdzić, bądź wykluczyć istnienie endometriozy.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika

https://zdrowie.parenting.pl/endometrioza

https://portal.abczdrowie.pl/endometrioza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.