Czy te preparaty mogą mi zaszkodzić?

Dzień dobry. Jestem 57 letnią kobietą. Kilka miesięcy temu endokrynolog zdiagnozował u mnie Hashimoto. Niestety ze względu na obecną sytuację (covid-19) przynajmniej na kilkanaście kolejnych tygodni moje leczenie i wszelkie konsultacje z moim lekarzem zostały zawieszone a chciałabym zapytać o pewną rzecz. Mianowicie, czy przyjmowanie takich preparatów (suplementów diety) jak: -- multiwitamina (nie zawierająca jodu) -- omega 3 -- witamina D3 z witaminą K2 (MK-7) -- monohydrat kreatyny -- Flexi Stav (glukozamina, chondroityna, kwas bosweliowy) może „pogorszyć“ moje Hashimoto? Czy ktoś z Hashimoto może przyjmować wymienione suplementy? Czy preparaty te mogą mi zaszkodzić? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam, te preparaty nie powinny Pani zaszkodzić, zwłaszcza jeśli stosowane są zgodnie z zaleceniami producenta, bez przekraczania dawki dobowej. Proszę też pamiętać, że wskaźnikiem do wprowadzenia suplementacji są wyniki badań z krwi pokazujące stężenie danego pierwiastka lub witaminy w organizmie. Zarówno niedobory, jak i nadmiar może być szkodliwy i nieść za sobą poważne konsekwencje. Jeżeli z jakiegoś powodu wykonanie badań jest utrudnione – tak jak w obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce – warto przede wszystkim na początek tak zmodyfikować dietę, by spożywać większe ilości produktów zawierających cenne składniki (choćby takie jak w preparacie multiwitaminowym). Proszę też pamiętać, by sprawdzić czy w jego składzie nie znajduje się witamina D w znacznej ilości – będzie to kolidować z preparatem z witaminą D3 i K2, który chce Pani zażywać. W tym artykule więcej na temat witamin niezbędnych w diecie każdej kobiety: https://zywienie.abczdrowie.pl/witaminy-dla-kobiet. Proszę pamiętać, że suplement multiwitaminowy powinien być dobrany również do wieku oraz aktywności fizycznej. O suplementach zalecanych przy schorzeniu Hashimoto pisze nasz ekspert tu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-suplementy-diety-pomagaja-w-hashimoto. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.