Czy to depresja młodzieńcza?

No więc tak może zacznę od tego że mam 13lat i jestem dziewczyną. Mam rodzinę w komplecie, jak to można uznać, zdarzają się małe sprzeczki w rodzinie, ale bardzo rzadko, można uznać, że wcale. Pieniędzy nam nie brakuje.Więc zacznę mój problem: jeszcze rok temu cieszyłam się z życia, a teraz to tylko w szkole potrafię się jeszcze uśmiechnąć, a w domu to nie bardzo. Mama na mnie krzyczy o byle co, mówi na mnie przykre słowa. Ja święta nie jestem, bo też potrafię ich zdenerwować, ale to nic dziwnego. Z rodzicami nie rozmawiam o problemach, siedzę zamknięta w pokoju albo siedzę cicho przez telewizorem, jak muszę pilnować siostry.

Jeszcze nie dawno w szkole to łzy mi wyszły na lekcji, bo zaczęłam myśleć o rodzinie. I nie mogłam się opanować z łzami i już chciałam wyjść. Teraz to bardzo często płaczę z byle powodu, np. tylko mama coś powie przykrego lub tata to już idę płakać do pokoju. A z mamą o tym nie porozmawiam, bo ona pewnie powie, że za bardzo zwiększam sytuacje i po prostu się wstydzę o tym z z mamą rozmawiać. Już nawet zaczęłam przeklinać przy mamie, a tego nigdy nie robiłam. Czasami myślę jakby dobrze było gdybym umarła... Lubię sobie z mamą i tatą pożartować i wiem, że oni mnie kochają, ale nie wiem co mam zrobić w takiej sytuacji.

Witam!

Jesteś w wieku dojrzewania i zaczynasz się zmieniać. Twoje ciało i umysł przechodzą teraz wiele zmian i przystosowują Cię do dorosłego życia. Jest to czas bardzo trudny. Możesz odczuwać silne dolegliwości psychiczne, np. niską samoocenę, poczucie odrzucenia, silne reakcje emocjonalne i zmiany nastroju (raz się śmiejesz, za chwilkę płaczesz).

Myślę, że powinnaś o tym porozmawiać z mamą. Powiedzieć jej, że zmieniło się coś w Tobie. Rodzice w tym czasie są Ci bardzo potrzebni, dlatego warto zadbać o dobry kontakt z nimi. Jeśli porozmawiasz z mamą o tym, możesz zmienić swoją sytaucję a im dać szansę na zrozumienie, dlaczego zmieniło się Twoje zachowanie. Ustalcie wspólne reguły, postrajcie się ich przestrzegać.

Poczytaj na temat dojrzewania, dowiedz się jak najwięcej. Nie będziesz się wtedy bała, bo będziesz wiedziała, co może Cię spotkać. Również rodzicom możesz dać materiały do przeczytania, np. ulotki ze szkoły czy przychodni lekarskiej na ten temat. Możecie razem z mamą kupić książki czy poradniki, jak sobie w tym czasie radzić. Będzie to także możliwość zbliżenia się do rodziców i nawiązania z nimi głębokiego kontaktu, który jest Ci bardzo potrzebny. Kiedy będziesz miała oparcie w rodzicach, łatwiej będzie Ci znieść dolegliwości wieku dojrzewania.

Pozdrawiam