Czy to oznaki zaburzeń odżywiania?

Witam! Mam 14 lat, 158 wzrostu i ważę 44 kg. Mam anoreksję już od 1,5 roku. Zaczęło się od niewinnego odchudzania, czyli: ograniczenie słodyczy, jedzenie dużej ilości warzyw i owoców. Później zaczęło się psuć, bywało tak, że zjadałam jedynie 150 kcal dziennie, czyli 1 pomarańczę i 1 mandarynkę. Kiedyś stosowałam głodówkę przez 8 dni nic nie jadłam, z czego 2 dni nic też nie piłam. Teraz na chwilę obecną stosuję dietę, chociaż nie wiem czy to można nazwać dietą - zjadam jedynie 600 kcal dziennie. Boję się, że ja tak naprawdę mam zaburzenia odżywiania. Czy powinnam udać się do psychologa lub do innego specjalisty? Dodam jeszcze, że od ponad 4 miesięcy w ogóle nie mam miesiączki. Co mam robić? Pozdrawiam

Witam!

Wizyta u lekarza jest pierwszą rzeczą, którą należałoby w tej sytuacji zrobić. Skorzystaj z pomocy lekarza rodzinnego. Będzie mógł Cię zbadać i sprawdzić, w jakiej kondycji jest Twój organizm. Piszesz, że masz anoreksję, jednak nie napisałaś, kto ją zdiagnozował i czy już kiedyś leczyłaś się z tego powodu. Zaburzenia odżywiania to bardzo poważne schorzenia, których konsekwencją w wielu przypadkach jest śmierć chorej. Dlatego tak ważna jest jak najszybsza interwencja. Nie wspominasz nic na temat Twojej rodziny. Czy ktoś z bliskich wie o Twoich problemach? Czy rozmawiasz z kimś o tym? Masz 14 lat, dlatego do wizyty u specjalisty będzie wymagana zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Stąd też pytania o rodzinę. Warto, żebyś porozmawiała z mamą czy inną osobą, która za Ciebie obecnie prawnie odpowiada. Wspólnie udajcie się do lekarza rodzinnego, a po takiej konsultacji zastosujcie się do jego zaleceń (zapewne wskazana będzie konsultacja psychiatryczna). Następnie lekarze udzielą Ci informacji, jak dalej radzić sobie z tym problemem i jakie kroki należy podjąć w celu poprawy Twojego stanu psychofizycznego. Podczas konsultacji postaraj się opowiedzieć, jakie masz objawy związane z zaburzeniami odżywiania (przede wszystkim o zaniku miesiączki, stosowaniu rygorystycznej diety, o tym, jak sama siebie widzisz). Im więcej informacji udzielisz specjalistom, tym lepiej będą mogli Ci pomóc.

Pozdrawiam