Czy w 22. tygodniu ciąży wyjazd w góry jest bezpieczny?

Witam. Planujemy wyjazd na wakację do Słowacji, do miejscowość w górach, 1350 m n.p.m - podczas wyjazdu będę w 22 tyg. ciąży, która przebiega prawidłowo. Ciśnienie mam w normie, czasem niższe - czy są przeciwskazania do tego wyjazdu?

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Do samego wyjazdu nie ma przeciwwskazań. Bardziej ważne jest to, by wiedziała Pani co należy robić w czasie podróży by nic złego stało i czego nie można robić.

Nie podała Pani w jaki sposób się dostanie na Słowację, ale ważne jest by w trakcie długotrwałej podróży starała się Pani robić co pewien czas postoje. Jeśli nie ma takiej możliwości - należy co pewien czas pracować mięśniami nóg, by zapobiegać zakrzepicy kończyn dolnych - częstego powikłania długich podróży u ciężarnych.

W czasie samej podróży odradzane są nadmierne wysiłki - wspinaczka, forsowne zdobywanie szczytów, itp. Raczej polecałabym długie spacery po dolinach. Z doświadczenia wiem, że najlepsze widoki są z dołu.

Wysokość, na której znajduje się miejscowość nie jest duża i różnica ciśnienia atmosferycznego będzie nieodczuwalna. Problemy mogą się pojawić ponad 2000 m.n.p.m, z tego powodu polecałabym ostrożnie podchodzić do tych wysokości.

Nie znam dokładnego przebiegu Pani ciąży, dlatego też uważam, że powinna Pani o samym wyjeździe porozmawiać z ginekologiem prowadzącym.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.