Czy w takiej sytuacji istnieje ryzyko zakażenia się wirusem?

Czy istnieje możliwość zarażenia się wirusami krwiopochodnymi w taki sposób. Szłam chodnikiem i niechcący wdepnęłam najprawdopodobniej w zaschnięta plamę krwi. Czy taka zaschnięta krew może przenieść się na buta ? Chodzi konkretnie o wirusy krwiopochodne, czy dotykając takiego buta można przenieść sobie wirusy do oka, rany itp.? Jestem mamą 3 miesięcznej dziewczynki i zastanawiam się czy mogłabym zarazić ją w taki sposób. W dzieciństwie byłam szczepiona przeciw wzw b (przeciwciała 47mIU/ml), dziecko zostało zaszczepione dwoma dawkami szczepionką przeciw wzw b. Czy w takiej sytuacji istnieje ryzyko zakażenia się wirusem hbv?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ryzyko zakażenia w opisanym przez Panią przypadku jest znikome, bliskie zeru.

Po pierwsze, nie jest Pani pewna, czy to w co Pani wdepnęła było na pewno plamą krwi. Nawet jeśli byłaby to krew, to zaschnięta krew nie jest tak samo zaraźliwa jak krew świeża. Ponadto musiałby nastąpić nieszczęśliwy i mało realny splot wydarzeń, aby zaschnięta krew dostała się na buta, a następnie na Pańskie ciało i ewentualnie ciało córeczki.

Dodatkowo zarówno Pani, jak i córka była szczepiona przeciwko WZW typu B, co chroni przed zachorowaniem. Proszę więc być spokojną – nic Pani ani córce nie grozi. Poziom Pańskich przeciwciał jest wystarczający, aby nie zachorować.

Pytania o ryzyko zarażenia wirusem HBV pojawiały się już w naszym serwisie. Oto kilka przykładowych pytań: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenia-hbv-lub-hcv-po-skaleczeniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-mozna-zakazic-sie-hbv, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenia-wirusem-hbv-od-kolegi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.