Czy zaistniało ryzyko poczęcia?

Dzień dobry! W pierwszy dzień nowego opakowania tabletek antykoncepcyjnych spóźniłam się z przyjęciem pierwszej tabletki o 4-5h, w 7 dniowej przerwie nie odbyłam stosunku. Kolejne tabletki przyjmowałam o stałej porze, 6 tabletka też była przyjęta nie o godzinie 15.30 jak zwykle tylko przed 19. Niezabezpieczony stosunek odbył się w 3 dniu przyjmowania tabletek. Tabletki stosuje od 7 miesięcy. Czy istnieje ryzyko ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie napisała Pani, jakie konkretnie tabletki przyjmuje. Do każdych tabletek dołączona jest ulotka, w której producent opisuje postępowanie w przypadku pominięcia tabletki bądź opóźnienia w jej przyjęciu.

Zazwyczaj jednorazowe opóźnienie w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej, które wynosi mniej niż 12 godzin nie wymaga dodatkowego postępowania. Najprawdopodobniej więc kilkugodzinowe opóźnienie w przyjęciu tabletki nie będzie miało wpływu na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi pytaniami, przy których pojawiły się już odpowiedzi naszych ekspertów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dziewieciogodzinne-opoznienie-w-przyjeciu-pierwszej-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-w-przyjeciu-pierwszej-tabletki-antykoncepcyjnej-kontracept,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-w-przyjeciu-pierwszej-tabletki-z-nowego-opakowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.