Czym są torbiele okołokorzeniowe w obrębie otworów międzykręgowych?

Witam. Co to są torbiele okołokorzeniowe w obrębie otworów m/kręgowych ?Jak to się leczy i czy powodują bóle. I jeszcze jedno...co to jest guzek Schmorla? Czy te schorzenia mogą powodować zawroty głowy. Dziękuję.

Najprawdopodobniej chodzi o torbiele okołonerwową Tarlova - najczęściej przypadkowo wykrywane zmiany w badaniu MRI, które mogą być źródłem bólu - wskazana konsultacja neurochirurgiczna. Guzki Schmorla - zmiany rozpoznawane w badaniach obrazowych towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, powstają przez wpuklanie się części krążka międzykręgowego do osłabionego trzonu kręgu. Obie zmiany mogą powodować różne dolegliwości neurologiczne.