Daczeģo ten świąd nie znika?

w 2017 roku wiosna miałem pułpaśec , gdy został wyleczony pozostał świąd na głowie do dzisiaj 2020 r X . 1. Świąd to mało powiedziane , najchętniej zdarł bym skórę a zwłaszcza w nicy. Czy jest na to lekarstwo lub jakieś specyfiki na złagodzenie tego swędzenia

Dzień dobry :). Proszę umówić się na konsultację do lekarza dermatologa. Lekarz podczas konsultacji obejrzy zmiany, zbada je. Jeśli będzie taka potrzeba zleci wykonanie badań dodatkowych. Następnie będzie mógł postawić diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego dnia.

www.lenartowiczclinic.pl

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

w odpowiedzi na Pana pytanie zachęcamy do kontaktu z dermatologiem. W pytaniu pisze Pan, że dokucza mu silny świąd skóry, który został zapoczątkowany przez przebyty półpasiec. Dolegliwości nasilają się szczególnie w nocy. W takim przypadku na pewno konieczne jest wykonanie diagnostyki zarówno ogólnej, jak również w kierunku chorób alergicznych oraz typowo skórnych. Badania, które mogą zostać zlecone to morfologia krwi, badania hormonalne, poziom elektrolitów, IgE (które są markerami stanów alergicznych), CRP, OB. Dodatkowo warto jest wykonać testy skórne, które pozwolą wyeliminować czynniki z otoczenia np. kurz czy sierść zwierząt. Dermatolog zaś wykona badanie skóry dermatoskopem, które oceni jej stan. Ponadto możliwe, że trzeba będzie wykonać posiew bakteriologiczny oraz mykologiczny miejsc które swędzą najmocniej. Dlatego też konsultacja lekarska wydaje się być nieunikniona. Jeśli ma Pan problemy z dostaniem się do lekarza to może warto skorzystać na początek z teleporady z lekarzem rodzinnym, który będzie mógł wystawić skierowania zarówno do specjalistów jak i na badania diagnostyczne.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/polpasiec

https://portal.abczdrowie.pl/polpasiec-charakterystyka-diagnoza-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/uciazliwe-swedzenie-skory

https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-skory-najczestsze-przyczyny-alergie-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.