Dieta karmiącej mamy: jaka powinna być?

Witam. Mam 26 lat i jestem mamą 10 - miesięcznego dziecka. Dziecko jest karmione piersią, a z posiłków uzupełniających je kaszkę, resztę produktów, zupek i deserków nie chce. Do tej pory się nie odchudzałam, ale chciałabym podjąć kroki ku zrzuceniu kilogramów. Ważę obecnie 75 kg, mam 164 cm wzorstu. Prowadzę mało aktywne życie. Proszę o poradę, ile kalorii mogę spożywać dziennie jako matka karmiąca tak, by schudnąć 2 kg na miesiąc nie szkodząc dziecku. Obecnie liczę kalorie i zjadam do 2500 dziennie. Rezultatów do tej pory nie ma. Dziękuję i proszę o poradę.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pani BMI wynosi 27,98. Jednak decyzję o odchudzaniu należy odłożyć do momentu, gdy przestanie Pani karmić piersią. Zalecane jest, aby dziecko było karmione naturalnie minimum przez rok.

Nie polecam podejmowania prób odchudzania, gdyż może to zaszkodzić zarówno Pani jak i dziecku. Organizm musi zrekompensować straty powstałe w czasie ciąży i karmienia, a dziecko powinno otrzymywać pełnowartościowy pokarm.

Dieta matki karmiącej powinna zawierać ok. 500 kcal dziennie więcej ponad całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Czyli dieta 2500 kcal jest jak najbardziej właściwa dla Pani.

Pozdrawiam