Dlaczego mam problem z opuchlizną nóg?

Witam Serdecznie , od kilku lat mam problem z nogami, mianowicie są one cały czas spuchnięte najbardziej w okolicy kolan, kostek oraz stopy razem z palcami . W nogach odczuwam wrzątek szczególnie wieczorem po kąpieli . Czasem się zdarza że rano nogi są mniej spuchnięte. Dodam że gdy się po nich delikatnie podrapie odrazu mam czerwone paski . Mam 27 lat przez te lata, kiedy mam problem z nogami wykonywałam różna pracę. Jaka może być przyczyną takich objawów ?

Lek. Paweł Szadkowski

Przyczyn obrzęków jest bardzo dużo. Najlepiej jeśli uda się pani do lekarza pierwszego kontaktu w celu zbadania i odpowiedniego ukierunkowania diagnostyki. Przyczyny obrzęków możemy podzielić w zależności od przyczyny na: hemodynamiczne (np. choroby sercowo-naczyniowe), onkotyczne (np. hipoalbuminemie w przebiegu chorób wątroby, czy nerek), naczyniowe (w tym chłonne). Pani objawy (zmniejszenie obrzęków przez noc) nasuwa podejrzenie niewydolności żylnej jako przyczyny obrzęków. Wzmożony dermografizm może pani skonsultować z dermatologiem.