Dlaczego miewam te drgania mięśni łydek?

Dzień dobry, od kilku tygodni występują u mnie niewielkie drgania mięśni, głównie łydek, ale również ramion oraz szyji i klatki piersiowej oraz mrowienie w dłoniach i stopach. Nie są bolesne, ale nieco niepokojące. Do tego odczuwam silne zmęczenie utrzymujące się czasami cały dzień. Lekarz rodzinny zalecił mi suplementacje magnezu i witaminy b6 przez 20 dni. Po około tygodniu suplementacji objawy nie ustąpily, wykonałem na własną rękę pełny jonogram i wszystkie wyniki są w normie. Czy to może być coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

drżenie mięśni ciała to objawy, który może być spowodowany przez wiele czynników. Poczynając od łagodnych, to należą do niego wszelkiego rodzaju braki w suplementacji magnezu, wapnia, czy potasu. Jeżeli wykonał Pan jonogram, a wszystkie wyniki są w normie, to należy się skonsultować z neurologiem, który zleci dalsze badania pomocne w postawieniu jednoznacznej diagnozy.

Co do innych przyczyn drżenia mięśni to możemy tutaj zaliczyć wiele schorzeń o podłożu neurologicznym. Są to między innymi takie choroby jak: choroba parkinsona, drżenie samoistne mięśni, choroba Wilsona, a także neuropatie spowodowane przez np. uzależnienie od alkoholu lub cukrzycę. Może się też okazać, że taki objaw ma podłoże w zaburzeniach psychicznych.

Zalecamy stały kontakt z neurologiem oraz wykonanie dodatkowych badań.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym omawianego problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/drzenie-ciala-zobacz-o-jakich-chorobach-moze-swiadczyc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.