Dlaczego wypadają mi włosy i mam luźne stolce?

Mam 24 lata od kilku miesięcy mam luźniejszy kał i często więcej niż raz dziennie. Dodatkowo wypadają mi włosy, wydaje mi się, że jest ich połowę mniej. Często czuje się ospała i nic mi się nie chce. Jestem też bardzo nerwowa. Jakie powinnam wykonać badania? Jakich witamin może mi brakować? Dodam jeszcze, że tata ma zapalenie tarczycy - czy ja też mogę mieć z nią problem?

Redakcja abcZdrowie

Witam, Pani objawy mogą sugerować zaburzenia na tle hormonalnym i od tego warto zacząć diagnostykę. Dziedziczenie w przypadku chorób tarczycy (nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto) jest istotną kwestią i należy je wziąć pod uwagę. Proszę zapoznać się z sugestią naszego eksperta na pytanie o udział genów w chorobach tarczycy: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-mozliwosc-dziedziczenia-chorob-tarczycy. Z uwagi na choroby tarczycy w Pani rodzinie warto oznaczyć poziom TSH lub poszerzyć to badanie o pełen panel tarczycowy, który nie pozostawi wątpliwości w kwestii ewentualnych niedomagań ze strony tego gruczołu. Tutaj więcej o badaniach tarczycy: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka. Oczywiście hipotetyczna niedoczynność tarczycy nie musi być przyczyną Pani dolegliwości – z kręgu chorób o podłożu endokrynologicznym warto wspomnieć również o chorobie Addisona, zespole policystycznych jajników (PCOS), a także o zaburzeniach hormonalnych takich jak hiperprolaktynemia. Więcej o endokrynologii oraz chorobach związanych z zaburzeniami hormonalnymi pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hormony. Wypadające, osłabione włosy, brak energii, zmęczenie – to również symptomy charakterystyczne dla anemii, ale jeśli chodzi o witaminy i minerały, to sugerowałabym przede wszystkim diagnostykę, zanim wdroży Pani jakąkolwiek suplementację. Podstawowa morfologia z oznaczeniem poziomu nie tylko żelaza, ale i ferrytyny, pokaże czy nie cierpi Pani z powodu niedokrwistości. Jeśli tak – konieczna będzie suplementacja żelazem, a dodatkowo: witaminą C oraz witaminami z grupy B (w tym kluczowa jest witamina B12) i kwasem foliowym. Pod tym adresem odnajdzie Pani więcej symptomów niedokrwistości, zachęcam do uważnej lektury: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anemii-przyczyny-objawy-terapia. Internista z Pani przychodni POZ, po zapoznaniu się z wynikami morfologii, będzie mógł zadecydować o skierowaniu Pani do poradni endokrynologicznej, jeśli uzna to za konieczne. Specjalista z kolei może zlecić kolejne badania – np. oznaczenie poziomu testosteronu, prolaktyny, kortyzolu itd. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.