Długa miesiączka po porodzie

Jestem po porodzie. Nie miałam miesiączki przez siedem miesięcy, a teraz mam już drugą, ale ciągnie się już trzy tygodnie. Zaczęłam także przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Czy to od tabletek tak mi się przedłuża miesiączka? Co się ze mną dzieje? Proszę o szybką odpowiedź.

ponad rok temu

Lek. Monika Szafarowska

Witam.

Przedłużające się krwawienie miesięczne może mieć wiele przyczyn. Po porodzie może ono wynikać z niewydolności hormonalnej jajników, których prawidłowe funkcjonowanie nie zostało jeszcze przywrócone.

Natomiast jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które Pani przyjmuje, najczęściej powodują nieregularne i przedłużające się krwawienia oraz plamienia międzymiesiączkowe. Po dłuższym czasie stosowania objawy te najczęściej ustępują. Warto jednak w Pani przypadku skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który z pewnością zbada Panią i ewentualnie pomyśleć o zmianie preparatu antykoncepcyjnego na inny (dopiero w momencie zakończenia karmienia).

Pozdrawiam serdecznie.