Interpretacja opisu mammografii.

Mam 49 lat i odebrany wynik od mammografii bardzo proszę wytłumaczenie mi tego opisu. Piersi o budowie mieszanej ,dość ,, gęste'' . Tkanka gruczołowa mastopatyczna tworzy plamiste, zlewne zagęszczenia W KGW - ym PL , bliżej ściany klp . nieregularne, mastopatyczne (?) zgęszczenie ok.30 x 20 mm Skupisk mikrozwapnień, pogrubienia skóry nie wykazano .
49 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!
Wynik badania mamograficznego przedstawiony przez Panią nie wskazuje na nic poważnego, jednak wymaga wzmożonej czujności i wykonywania regularnych badań.
Zmiany mastopatyczne, inaczej zwane zwyrodnieniem/dysplazją włóknisto-torbielowatą piersi, jest bardzo często występującym zjawiskiem u kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Charakter tego schorzenia polega na rozroście tkanki nabłonkowej i łącznej zrazików i przewodów mlecznych pod wpływem zmian hormonalnych. Oprócz tego typu zmian mogą występować zazwyczaj łagodne zmiany torbielowate. Niestety mastopatia zwiększa ryzyko choroby nowotworowej, dlatego też konieczne jest regularne badanie piersi.
W Pani przypadku istnieje jedna podejrzana zmiana, zapewne o charakterze łagodnym, mastopatycznym, która będzie wymagać dalszej diagnostyki, być może wykonania biopsji z pobraniem materiału do badania histopatologicznego. Proponuję zgłosić się z wynikiem do swojego lekarza ginekologa w celu pokierowania dalszą diagnostyką i ewentualnym leczeniem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.