Jak odzyskać bardzo zniszczoną odporność?

Witam, Od kilku lat mam mocno osłabioną odporność. Podejrzewam, że powodem może być fakt, że kiedyś dość nieracjonalnie się odchudzałam, przyjmowałam antybiotyki w dużych częstotliwościach lub to, że cierpiałam na anemię spowodowaną bardzo obfitymi miesiączkami. Przez te parę lat chorowałam bardzo często, tzn. raz na miesiąc - dwa miesiące. Zanim ten feralny okres obniżonej odporności nastąpił, chorowałam raz, góra dwa razy w roku. Obecnie jest coraz gorzej - od grudnia bieżącego roku jestem chora już po raz piąty. Oprócz tego przebieg moich przeziębień jest dość osobliwy (przynajmniej odnoszę takie wrażenie) - nie mam gorączki, kaszlu czy kataru. Jestem tak okropnie osłabiona, że praktycznie nie ruszam się z łóżka, dokuczają mi bóle mięśni, oczu, głowy i gardła. Wyniki moich badań krwi wychodzą bez zarzutu (cały czas przyjmuję żelazo, kwas foliowy i wit. b6, aby moje miesiączki nie doprowadziły mnie znowu do anemii). Lekarze nie potrafią mi pomóc. Od jakiegoś czasu jem dużo owoców i warzyw, bo słyszałam, że to pomaga. Spożywam również pyłek kwiatowy. Co jeszcze powinnam zrobić, aby odzyskać zdrowie? Jaki może być powód mojej zniszczonej odporności i czy można jakoś ten powód wyeliminować? Jak dotąd miałam robione badania na tarczycę, ogólną morfologię, żelazo, badanie moczu, posiew z gardła (wszystkie wyniki ok). Czy powinnam zrobić badania na coś jeszcze, aby dotrzeć do źródła problemu? Proszę o pomoc. Ciągłe choroby sprawiają, że nie mogę normalnie funkcjonować, odbierają mi one całą radość życia i entuzjazm. Zdrowie jest moim największym marzeniem. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Przyczyn takiego samopoczucia może być kilka. Z podstawowych badań laboratoryjnych powinien być jeszcze oznaczony poziom cukru i wskaźniki ostrej fazy (konieczne jest wykluczenie cukrzycy, chorób infekcyjnych). Objawy mogą wskazywać między innymi na fibromialgię lub zespół przewlekłego zmęczenia. Mogą wyprzedzać również choroby autoimmunologiczne.
Zachęcam Panią jednak do pogłębienia diagnostyki, tym bardziej że objawy są znacznie nasilone i obniżają Pani jakość życia.
Jeżeli chodzi o metody podnoszenia odporności wiele artykułów na ten temat znajdzie Pani na naszym portalu (między innymi: http://portal.abczdrowie.pl/jak-wzmacniac-odpornosc), jednak zachęcam wpierw do ponownego odwiedzenia lekarza i wyjaśnienie przyczyny złego samopoczucia.

Pozdrawiam