Jak radzić sobie z dzieckiem z ADHD?

Witam!

U mojego 13-letniego syna stwierdzono ADHD. Jestem z nim pod opieką neurologa, psychologa i psychiatry. Miał robione EEG głowy i badania wyszły dobrze. Ze strony neurologicznej jest wszystko OK. Psychiatra przepisał mu lek o nazwie XXXXX i syn bierze go tylko wtedy, kiedy chodzi do szkoły. W dni wolne nie bierze leku. Ale jego zachowanie nie poprawia się, mimo wizyt u psychologa i psychiatry. Nie słucha się, jest niegrzeczny i często wybucha gniewem. Mnie wcale nie chce słuchać. Kiedy próbuję z nim porozmawiać, to wstaje i wychodzi i nie rusza go, że wołam za nim, żeby wrócił. Kiedy karze go za złe zachowanie, on ma do mnie pretensje i mówi mi, że nienawidzi mnie, bo go ukarałam, według niego niesłusznie. Ja już nie mam siły. Wszystkie porady od psychologa nic tu nie pomagają. On nie słucha nikogo. Wszystko musi być tak, jak on sobie obmyśli w swojej głowie. Poradźcie mi, co mam jeszcze zrobić, bo już nie mam siły. Już nie wiem, jak mam z nim postępować.

Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam Panią!

Wychowanie dziecka z ADHD wymaga nauczenia się i wdrożenia wielu metod wychowawczych niemalże od dnia narodzin dziecka. Nie są to żadne specyficzne metody, jednak wymagają sporo wiedzy i doświadczenia. Dziecko z ADHD wymaga bycia wychowywanym od samego początku. Większość rodziców ogranicza wychowanie do opieki nad dzieckiem. U przeciętnego dziecka, negatywne skutki takiego postępowania da się od biedy przełknąć, jednak u dziecka z ADHD skutki braku odpowiedniej wiedzy oraz konsekwencji w jej stosowaniu mogą być wręcz tragiczne.

Jeśli Pani syn ma 13 lat i do tej pory bardziej się Pani nim opiekowała, niż wychowywała, trudno będzie Pani wdrożyć teraz nowe zasady, tym bardziej, iż syn wchodzi w fazę buntu. Jednak trudno nie oznacza niemożliwe. Musi się Pani uzbroić w dużą dawkę cierpliwości i konsekwencji, a efekty zaczną się stopnowo pojawiać.

Leki stosowane u dzieci z ADHD pomagają głównie w koncentracji uwagi i nie można spodziewać się, że całkowicie usuną problem. U dzieci z ADHD podstawową kwestią jest wychowanie zarówno w środkowisku domowym, jak i szkolnym. Bardzo ważna jest współpraca z nauczycielami.

Zachęcałabym Panią do zapisania się na warsztaty dla rodziców dzieci z ADHD. Takie warsztaty wyposażą Panią w konkretne metody wychowawcze oraz dadzą Pani możliwość porozmawiania z innymi rodzicami, którzy mają podobne problemy. Wymiana doświadczeń jest bardzo cenna.

Sugerowałabym, aby spytała Pani psychologa, który opiekuje się synem, czy uważa za sensowne wypróbowanie treningu Biofeedback. U niektórych dzieci taki trening przynosi dobre efekty.

Pozdrawiam.