Jak sobie radzić z zaburzeniami lękowymi z napadami lęku?

Witam, od miesiąca mam wizje, że np. kąpiąc się pod prysznicem naraz pojawia się wizja jak duszę się wężem z prysznica albo jak wiszę na sznurze. Ostatnio nawet w sklepie, jadąc schodami, pokazała mi się myśl, że mogłabym skoczyć z tej wysokości albo że zaraz wstanę i się zabiję. Męczy mnie już to i nawet czasami mam myśli, że po co ja mam żyć, czy to są już myśli samobójcze? Obecnie jestem na paroksetynie od tygodnia, ale wyczytałam w wikipedii: Z początkiem roku 2007 pojawiły się doniesienia o manipulacjach producenta leku, które miały potwierdzić jego skuteczność, mimo udokumentowanych związków między przyjmowaniem leków a skłonnościami do aktów samobójczych. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani!

Wymieniane przez Panią objawy polegające na myślach samobójczych rozpoczęły się przed zastosowaniem obecnego leku. Mogę się domyślać, że decyzja o zastosowaniu paroksetyny została spowodowana brakiem skuteczności poprzedniego preparatu. Jeśli w trakcie leczenia objawy te ulegają nasileniu, to proszę jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Nasilanie się myśli samobójczych może być związane w tym przypadku nie tyle z działaniem leku, co brakiem skuteczności leczenia i pogarszającymi się objawami choroby.

Jeśli natomiast objawy nie nasilają się, radziłabym Pani poczekać jeszcze 2 tygodnie - wówczas będzie można ocenić działanie leku. W przypadku uporczywych myśli i wyobrażeń samobójczych pozostaje rozważenie leczenia szpitalnego - wówczas będzie Pani objęta całodobową opieką.

Nawiązując natomiast do doniesień o ,,manipulacjach producenta" - radziłabym podchodzić do informacji dostępnych w internecie z pewna rezerwą. W rozpowszechnianiu informacji podważających skuteczność danego leku mogą mieć np. interes firmy produkujące konkurencyjne substancje lecznicze.

Obecnie dostępnych jest kilkadziesiąt preparatów stosowanych w leczeniu przeciwdepresyjnym. Wyniki badań naukowych niejednokrotnie przedstawiają sprzeczne dane, ich rezultat zależy m.in. od doboru grupy pacjentów, metody i czasu trwania badania. Ocena metodologii oraz interpretacja takich danych wymaga odpowiedniej wiedzy. Ze stosowaniem leków psychotropowych związanych jest wiele mitów, można obserwować kolejne sensacyjne doniesienia o ,,pigułce szczęścia", ,,właściwościach uzależniających leków przeciwdepresyjnych" lub o ich braku skuteczności.

W badaniu z 2003 r. obejmujacym grupę ponad 48 tys. pacjentów w USA nie wykazano zwiekszonego ryzyka samobójstwa u pacjentów stosujacych leki z grupy SSRI. Część z tych pacjentów stosowała paroksetynę. Związek między zwiększonym ryzykiem samobójstwa a stosowaniem paroksetyny wykazano jedynie w przypadku osób niepełnoletnich. Dlatego też preparaty paroksetyny są przeciwskazane w leczeniu zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży. Nie wykazano takiego związku w przypadku stosowania preparatów paroksetyny u osób dorosłych.

Polecam Pani lekturę doniesień naukowych na temat ryzyka samobójstwa w trakcie leczenia przeciwdepresyjnego: http://www.psychologia.edu.pl/index.php?dz=serwis&op=opis&id=325 http://ajp.psychiatryonline.org/cgi/content/full/160/4/790, http://www.neuropsychiatryreviews.com/08sept/SSRISuicide.html http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15265848?itool=EntrezSystem2.PEntrez.....

Z pozdrowieniami