Czy możliwy jest nawrót stanów lękowych?

Witam, mam 27 lat, jestem kobietą, mama czteroletniego synka. Od trzech lat leczę się u lekarza psychiatry. Mam stany lękowe. Biorę też lek, który przepisała mi moja Pani doktor... Na początku bardzo źle się czułam, ale po jakimś czasie brania lekarstwa moje objawy, tzn. lęk, strach, kołatanie serca, jadłowstręt itp. zaczęły ustępować, po pewnym czasie było już całkiem okej. Przestałam bać się, że za chwilę zemdleję i zaczęłam wracać do normalnego życia.

Dawka lekarstwa została zmniejszona (0,25 mg), potem często o nim zapominałam, bo dobrze się czułam. Niestety od jakiegoś miesiąca znowu czuję się gorzej, poszłam do mojej Pani doktor, która kazała mi wrócić do dawki początkowej, tj. 5 mg. Biorę tę dawkę od środy, tj. 19.05.2010, i mam wrażenie, że czuję się jeszcze gorzej...

Studiuję i boję się jeździć do szkoły, bo boję się, że zemdleję, że będę miała atak paniki, bo jestem z dala od domu, zacznie znowu walić mi serce itp. Poza tym znowu odczuwam lęk przed jazdą pociągiem, mam jadłowstręt i nudności. Na wizytę kontrolną u psychiatry jestem umówiona na 15.06.2010 roku. Denerwuję się tym złym samopoczuciem, bo już było dobrze, a teraz znowu...

Bardzo proszę o odpowiedź. Czy to mi w końcu przejdzie? Czy no normalne, że znowu czuję się tak jak na początku leczenia? Czy tak jak wtedy poczuję się lepiej po kilku dniach/tygodniach zażywania leków? Czy mam prawo czuć się gorzej przy zwiększonej dawce, mimo że już ten lek brałam wcześniej? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Monika.

Witam serdecznie,

Nie podaje Pani nazwy preparatu ani substancji czynnej. Dawka 0,25 mg wskazuje na preparat z grupy benzodiazepin, natomiast 5 mg może oznaczać zarówno benzodiazepinę lub lek przeciwdepresyjny. Nie mam pewności, czy nie zaszła pomyłka – obecna dawka byłaby dwudziestokrotnie większa od dawki podtrzymującej. Proponuję, aby podała Pani nazwę preparatu i sprawdziła dawkowanie, a następnie zadała Pani ponownie pytanie do eksperta. Wówczas będę mogła odpowiedzieć Pani na pytania dotyczące aktualnego leczenia farmakologicznego.

W leczeniu zespołu lęku napadowego zaleca się przede wszystkim psychoterapię. Psychoterapia poznawczo-behawioralna pozwala na wyleczenie oraz zapobiega nawrotom. Jeśli psychoterapia nie przynosi pożądanych efektów lub pacjent nie ma możliwości regularnych sesji terapeutycznych, gdy objawy wykazują duże nasilenie – wskazane jest leczenie farmakologiczne. Stosowane są leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI. Możliwe jest ewentualne zastosowanie doraźnie leków uspokajających. Jeśli leczenie farmakologiczne jest jedyną formą leczenia, po jego zakończeniu często dochodzi do nawrotu objawów.

Z pozdrowieniami