Jak wyglada realna skuteczność leczenia fobii spolecznej?

Witam. Mam 23 lata, na fobię cierpię już od około 5 lat. Jaka jest przeciętna skuteczność leczenia fobii społecznej? Jak duże jest ryzyko nawrotów po ewentualnym wyleczeniu? Od czego w ogóle zacząć leczenie? Do kogo się zgłosić, psychologa czy psychiatry? Liczę na odpowiedz, ponieważ potrzebuje rzetelnych informacji na ten temat.

23 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

W leczeniu fobii społecznej poleca się zarówno farmako- jak i psychoterapię. Zalecaną metodą terapeutyczną jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. W leczeniu farmakologicznym stosuje się przede wszystkim leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI. Odsetek odpowiedzi na leczenie SSRI fobii społecznej szacuje się na 50-80%. Zaleca się, aby leczenie trwało co najmniej 6-12 miesięcy.

Skuteczność leczenia i odsetek nawrotów zależy również od tego, czy współwystępują inne zaburzenia, które dość często towarzyszą fobii społecznej, jak depresja czy nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

Więcej na ten temat piszę w wątku:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jakie-moga-byc-skutki-nieleczonej-fobii-spo...

W przypadku fobi społecznej polecałbym  Panu  konsultację się zarówno u lekarza  psychiatry, jak i psychoterapeuty.
Część z psychiatrów specjalizuje się nie tylko w leczeniu farmakologicznym, ale i psychoterapii.

Z pozdrowieniami