Jak zapobiegać powstawaniu żylaków dolnych?

Witam,chciałabym się dowiedzieć jak można zapobiegać powstawaniu żylaków kończyn dolnych.Ostatnio bardzo się nasiliły a zwłaszcza po ciąży ,gdyż przyjmowałam leki na rozrzedzenie krwi.Dodam ,że operacji bardzo się boję.Bardzo będę wdzięczna o odpowiedz.

Z wyrazami szacunku
dr n.med.Marek Rodzeń

Należy wykonać badanie USG układu żylnego kończyn dolnych. Najsilniejszym czynnikiem powstawania żylaków są predyspozycje genetyczne, na które niestety nie mamy wpływu. Jako profilaktykę polecam pończochy lub rajstopy I klasy ucisku, redukcję masy ciała w przypadku nadwagi, aktywność fizyczną, zaprzestanie palenia tytoniu.