Jak zgubić na wadze 20-30 kg?

Witam. Mam na imię Mateusz, mam 17 lat, ważę 140 kg przy wzroście 190 cm. Stosuję średnio aktywny styl życia, codziennie gram w piłkę nożną po ok. 60 min. Nigdy wcześniej się nie odchudzałem się i nie stosowałem żadnych diet. W mojej rodzinie nie występuje otyłość ani nadwaga. Byłem u lekarza i nie jest to spowodowane żadną chorobą oraz nie choruję na żadne przewlekłe choroby. Nie jestem w stanie podać przykładowego jadłospisu, gdyż jem wtedy, kiedy mam na to ochotę i na co mam ochotę. Mój cel to schudnięcie ok. 20-30 kg, lecz nie potrafię ułożyć sobie żadnej diety ani jadłospisu. Bardzo proszę o pomoc.  Pozdrawiam

Witam ciepło,

Ze względu na Twój młody wiek nie polecam odchudzania na własną rękę. Musisz pozostawać pod opieką lekarza i dietetyka.
Nie podam Ci konkretnej diety, ponieważ jak sam mówisz - jadasz wedle własnego uznania, stąd jadłospis nie zdałby u Ciebie egzaminu.

O wiele lepszą formą będzie dla Ciebie Piramida IŻŻ, która określa, ile porcji produktów z poszczególnych grup produktów spożywczych powinieneś zjadać każdego dnia.
Znajdziesz ją pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci
Odchudzanie możesz podjąć dopiero po rozmowie z rodzicami i dietetykiem.

Ze względu na Twoją dużą masę ciała, korzystne byłyby ćwiczenia w odciążeniu - np. w wodzie.
Nie dochodzi wtedy do znacznego obciążenia dolnych partii ciała - mniejsze jest ryzyko kontuzji.
Staraj się podejmować ćwiczenia/treningi regularnie.

Pozdrawiam