Jaka będzie moja waga po wyleczeniu bulimii?

Mam 19 lat, od ok 2.5 roku choruje na bulimię. Powiedziałam o tym niedawno bliskim i podjęłam decyzje o leczeniu. Jednak boję się, że wychodząc z tej choroby, stracę kontrolę nad swoją wagą i przytyję, gdy zacznę jeść normalnie. Czy przy współpracy z psychologiem i dietetykiem możliwe jest, by tego uniknąć? I jeszcze chciałam się spytać, czy osoby, które wyszły z tej choroby potrafią jeść normalnie, nie myśląc o konsekwencjach, kaloriach itp. czy tylko potrafią kontrolować napady obżartwa i wymiotów? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Terapia bulimii ma na celu rozwiązanie problemu, który dotyczy wszystkich obszarów o które Pani pyta. Zarówno poczucia kontroli, lęku przed jego utratą jak też nadwagi, napadów obżarstwa, prowokowania wymiotów itp. Oczywiście praca z psychologiem oraz dietetykiem pomoże Pani radzić sobie z takimi zachowaniami, bo też to ma na celu. To, co w tej chwili wydaje się dla Pani trudne do osiagnięcia bądź nawet niemożliwe, z czasem trwania terapii powoli stanie się celem w miarę łatwym do osiągnięcia. Najważniejszy krok ku polepszeniu i zmianie sytuacji już Pani podjęła. Decyzja była ważna i słuszna, i może jej sobie Pani pogratulować. Trzymam kciuki za powodzenie leczenia i jak najszybszy powrót do zdrowia!