Jaki charakter mają te torbiele w piersiach?

Witam , na usg wykryto mi trzy torbiele w prawej piersi oraz dwa w lewej . W lewej są o nieregularnym kształcie i z drobnymi echogennymi zwłóknieniami , jedna o nieco wzmożonym echu . Pani radiolog która wykonywała mi badanie zaleciła kontrole za pół roku . Troszkę mnie martwi kształt tych torbieli , czy mam powody do obaw ? Czy pół roku na kontrole usg będzie w porządku ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem swojego zdrowia.

Bardzo dobrze, że wykonywane jest badanie kontrolne gruczołu piersiowego. To bardzo ważne postępowanie w celu wykrycia nawet najmniejszych zmian w obrębie piersi.

Z racji odległości trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też proponujemy stacjonarną wizytę u lekarza ginekologa, który po badaniu przedmiotowym i analizie wyniku USG będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis badania, można by stwierdzić, że uchwycono kilka torbieli w obu piersiach. Taka sytuacja nie powinna stanowić powodów do niepokoju, gdyż są to zmiany na ogół łagodne, rzadko kiedy rozwijające się w nowotwór.

Torbiele zazwyczaj powstają na skutek zaburzeń hormonalnych, czy chorobach autoimmunologicznych.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/cysta-na-piersiach https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-lagodne-w-piersiach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.