Jakie mogą być skutki uboczne terapii izotretinoiną przy leczeniu trądziku różowatego?

Witam,
Wśród działań niepożądanych występujących w przypadku stosowania izotretinoiny należy suchość skóry i błon śluzowych, działanie teratogenne na płód, niekiedy uszkodzenie komórki wątrobowej a także bóle mięśniowe i stawowe. Dlatego podczas leczenia zaleca się kontrolowanie morfologi oraz cholesterolu, trójglicerydów oraz enzymów wątrobowych. Ponadto każda kobieta powinna stosować podczas terapii antykoncepcję hormonalną. Warto jednak zaznaczyć, że jest to skuteczny lek w terapii ciężkiego trądziku zwykłego i trądziku różowatego a prawidłowo monitorowany pozwala uniknąć szeregu działań niepożądanych.
Pozdrawiam,
Lek. Joanna Sałkowska-Wanat