Kiedy będę miała okres? Czy powinnam się martwić?

Mam 12 lat pierwszy okres miałam 16 sierpnia 2010 i dotąd jeszcze nie mam, czyli od ok. 3 mies. Czy powinnam się martwić? Kiedy będę miała okres? Powinnam się martwić? Za ile miesięcy od pierwszego okresu można dostać drugi? Czy to prawda że z każdą miesiączką rosną piersi?
12 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie powinnaś się niczym martwić. Okres dojrzewania jest często trudnym doświadczeniem dla młodych dziewczyn, najlepiej porozmawiaj z mamą, która powinna Cię uspokoić. Z medycznego punktu widzenia po wystąpieniu pierwszej miesiączki masz cztery lata na wyregulowanie cykli. Zwykle pierwsze miesiączki są bardzo nieregularne. Piersi zaczynają rosnąć w okresie dojrzewania i wraz z czasem powinny być coraz większe. Do tego dochodzą wahania ich wielkości związane z wahaniami poziomu hormonów w cyklu miesiączkowym, gdzie piersi są największe, czasem nawet obolałe w drugiej fazie cyklu, przed miesiączką.

Pozdrawiam serdecznie!