Kłucie w mostku i trudności z oddychaniem

Mam 18 lat i kłuje mnie w mostku, promieniuje do brzucha. Miewam trudności z oddychaniem. Byłem u lekarza, a on, że to samo przejdzie. Zrobiłem sam sobie prześwietlenie płuc. Wynik jest dobry. Serce też, a mnie ciągle boli. Może jakieś leki?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie!

Przyczyn bólu w klatce piersiowej może być wiele. Jeżeli wykluczył Pan na podstawie badan, patologie w obrebie płuc i serca, być może są to dolegliwości gastryczne. Niezykle często choroba wrzodowa żołądka bądź tylko zapalenie błony śluzowej żołądka dają objawy, które Pan opisuje. Zdarza się również, że przypominają ból zawałowy. Towarzyszy im szereg innych objawów, np. zgaga, nietolerancja ostrych potraw, nieprzyjemny posmak w ustach. Czy nie zaobserwował Pan u siebie takich objawów? Oczywiście jest to jedna z możliwych przyczyn Pana dolegliwości, aczkolwiek bardzo prawdopodobna. Proszę udać się do specjalisty gastroenterologa. Oceni on prawdopodobieństwo występowania u Pana choroby wrzodowej i zaleci wykonanie badań dodatkowych. W tym przypadku rozstrzygająca jest gastroskopia.