Leki przeciwdepresyjne - skutki odstawienia i starania o ciążę

Dzień dobry:) Właśnie tydzień temu odstawiłam P***, który brałam ponad półtora roku. Pomógł mi on przezwyciężyć stany lękowe, napady paniki, kołatania serca, duszności i inne podobne stany, jakie ogarniały mnie w sklepie, kościele, autobusie... na co dzień. Przez ten czas, jak przyjmowałam P***, wszystko to minęło, przynajmniej w 90% - pozwoliło mi to wreszcie normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem, przynajmniej przez półtora roku... Podjęłam decyzję o odstawieniu leku (pod nadzorem lekarza), ponieważ chciałabym się starać o dziecko... Niestety od czasu, gdy przestałam przyjmować leki, czuję się znowu źle: notorycznie kręci mi się w głowie, ogarnia mnie apatia, mam kołatanie serca i czuję się "rozbita od środka". Czy to "tylko" skutki odstawienia i reakcja organizmu na brak substancji, do której się przyzwyczaił czy może oznaczać to, że wszystko wróci do stanu "sprzed" leczenia...? Bardzo boję się w tym stanie decydować na ciążę, boję się, że nie dam rady psychicznie i fizycznie pokonać tego... Jeżeli jest to efekt "odstawienia", to jak długo może się utrzymywać? A jeżeli nie, to czy istnieją jakieś leki w miarę "bezpieczne", które można przyjmować w ciąży, a które nie będą stanowić zagrożenia i ryzyka dla płodu? Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam!

Objawy odstawienne mogą pojawić się wskutek przerwania przyjmowania każdego leku przeciwdepresyjnego, jednak zaobserwowano, że częściej dotyczą odstawienia wenlafaksyny i paroksentyny (czyli P***). Pojawiają się one zwykle w ciągu kilku dni od przerwania stosowania leku i zwykle ustępują w ciągu tygodnia, jednak u niewielkiego odsetka chorych mogą występować dłużej i być silniej nasilone. Objawy, które Pani odczuwa jak najbardziej mogą być związane z faktem odstawienia P*******.

Jeżeli chodzi o stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży to generalnie są one przeciwwskazane. Ich przyjmowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia samoistnego poronienia lub porodu przedwczesnego. Liczba badań mówiących o wpływie tych leków na płód jest ograniczona. Według dostępnych danych stosowanie leków z grupy trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych (TLPD) i selektywnych inhibitorów wychwytu serotoniny (SSRI) nie wiąże się z istotnym ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych u płodu - wyjątkiem jest paroksetyna.
Istnieją dane, według których u noworodków matek przyjmujących leki z grupy SSRI po 20. tygodniu ciąży, w niewielkim stopniu zwiększa się ryzyko wystąpienia przetrwałego nadciśnienia płucnego.
W przypadku planowanej ciąży należy rozważyć korzyści/ryzyko wynikające z kontynuowania/zaprzestania terapii. Każda z decyzji wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli nie da się uniknąć odstawienia leku należy stosować najniższą możliwą dawkę.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty