Co zrobić, gdy leki nie skutkują?

W 1998 roku zachorowałem. Objawy to głównie lęk. Zostałem skierowany na psychoterapię oraz dostałem trójpierścieniowy lek przeciwdepresyjny, po którym nastąpiła poprawa. Jednak w klinice odstawiono leki i wpadłem w głęboką depresję. W takim stanie po 10 tygodniach zostałem wypisany do domu. Leczyłem się w poradni, brałem leki trójpierścieniowe oraz SSRI. Największą poprawę stwierdzono  po leku trójpierścieniowym, po czym odstawiłem lek i stan zdrowia trwał 3 lata. W maju 2005, wskutek stresów, znów zachorowałem. Dostałem ten sam lek, ale poprawę czułem dopiero po wieczornej dawce, rano koszmar. Trafiłem do szpitala, gdzie zmieniono leczenie na lek z grupy SSRI.  6 tygodni bez efektu. Następnie kolejny preparat z tej grupy przez 3 miesiące – bez efektu. Wypisano mnie do domu, gdzie lekarz zalecił jeden lek oraz drugi. Było odrobinę lepiej, wskutek tego lekarz odstawił pierwszy, a zalecił inny 100 mg plus 60 mg tego drugiego. Poczułem się dobrze, jednak po 2 miesiącach zdarzały się utraty przytomności i lekarz internista kazał odstawić koniecznie leki. Psychiatra zmienił lek na trójpierścieniowy, poczułem się już 2 dnia super, ale przez 4 doby nie spałem. Później lek już nie działał tak wyraźnie i po 6 miesiącach, jak po każdym TLPD, miałem wysokie ciśnienie i zaburzenia rytmu. Następny lek był też super przez 5 dni – później lęk i napięcie wzrosły do poziomu nie do wytrzymania. Leczenie zmieniono – brałem lek rok, poprawa średnia, wysokie ciśnienie, tętno 150. Zmieniono znowu lek, który biorę 5 miesięcy plus 10 mg innego. Poprawa jest średnia, dalej dokucza mi napięcie i niemożność zaśnięcia oraz siedzenia w miejscu, bez przerwy muszę ruszać nogami. Lekarz już bezradnie rozkłada ręce. Proszę o poradę.

Szanowny Panie!

Z opisu wynika, że stosowano leki przeciwdepresyjne z różnych grup chemicznych, o różnych mechanizmach działania, z czego największą poprawę odczuł Pan, stosując TLPD. Niestety, stosowanie tej grupy leków wiąże się z istotnym ryzykiem wielu działań niepożądanych, szczególnie w odniesieniu do układu krążenia.

Leki wymieniane przez Pana były stosowane zazwyczaj w odpowiednio dużej dawce, przez wystarczająco długi czas.

Obecnie można rozważać, w ścisłej współpracy z Pana lekarzem prowadzącym, kilka opcji terapeutycznych:

- zastosowanie leku z innej grupy chemicznej, np. bupropionu, agomelatyny, tianeptyny, moklobemid, których dotychczas nie stosowano - wymienione preparaty nie mają niekorzystnego wpływu na układ krążenia;
- jednoczesna terapia dwoma preparatami;
- potencjalizacja leczenia przeciwdepresyjnego przez dołączenie do leku przeciwdepresyjnego węglanu litu, trójjodotyroniny lub leków przeciwpsychotycznych; najwięcej badań potwierdzających skuteczność takiej terapii dotyczy dołączenia węglanu litu;
- niefarmakologiczne metody leczenia depresji: psychoterapię oraz elektrowstrząsy.

Częstą przyczyną nieskuteczności leczenia jest pomijanie pomocy psychoterapeutycznej.

Duże znaczenie ma również odpowiednio postawiona diagnoza. Depresja może być objawem choroby dwubiegunowej. Występujące epizody hypomaniakalne mogą ujść uwadze lekarza i pacjenta. Podstawowym leczeniem choroby dwubiegunowej jest stosowanie leków stabilizujacych nastrój.

Gorsze wyniki leczenia dotyczą również pacjentów przyjmujących np. leki internistyczne wchodzące w interakcje z lekami psychotropowymi. Choroby układu krążenia i przemiany materii mogą niekorzystnie wpływać na metabolizm leków.
Ponadto, może występować u Pana genetyczna predyspozycja do szybkiego lub wolnego metabolizmu leków, związana z aktywnością enzymów wątrobowych. Aktywność tych enzymów można obecnie zbadać w ośrodkach klinicznych, np. w IPiN.
Przyjmowanie leków uspokajających, nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych może również obniżać skuteczność leczenia.

Obecne objawy niepokoju i niemożności usiedzenia w miejscu mogą wskazywać na akatyzję, która jest dość częstym objawem ubocznym w trakcie stosowania leków przeciwdepresyjnych hamujących wychwyt zwrotny serotoniny. Dalsze zwiększanie dawki leku jest z tego powodu niewskazane. Należy rozważyć ewentualną zamianę na lek o innym mechanizmie działania, np. tianeptynę. bupropion lub agomelatynę.

W trakcie zmiany leczenia można doraźnie zastosować lek uspokajający z grupy benzodiazepin.