Czy leki antydepresyjne szkodzą?

Czy leki antydepresyjne szkodzą? Czytałem że to placebo,że nie lecza i mogą podtrzymywać objawy,a serotonina nie ma nic wspólnego z depresja?jak to jest? Mówi się o hipotezach,a mechanizm działania nie został w pełni poznany.pytam bo bralem wiele lat różne takie leki i wpedzily mnie w gorsze bagno.nikt nie mówił że będę wrakiem człowieka,tęsknię za stanem sprzed leków,odstawilem powoli z dr.nie biorę 60 dni,mam terapię.czemu czuje się gorzej niż przed lekami?jelita bolą,mdli mnie,mam parestezje

Witam,

współcześnie stosowane leki przeciwdepresyjne odznaczają się wysoką skutecznością terapeutyczną udowodnioną w badaniach klinicznych- znacznie przewyższającą placebo. Inną sprawą, że efekt placebo w leczeniu zaburzeń psychicznych jest szczególnie wysoki. Leki przeciwdepresyjne nie działają jedynie na serotoninę- nawet leki z grupy SSRI mają dodatkowe działanie noradrenergiczne czy dopaminergiczne. Agomelatyna ma zupełnie inny mechanizm działania związany z receptorami melatoninowymi. Poza tym depresja nie jest jednorodną chorobą a raczej grupą zaburzeń o zróżnicowanym mechaniźmie patogenezy (przeważający deficyt serotoninowy, dopaminowy lub inne).
Leki przeciwdepresyjne nie uzalezniają. Trudno mi wyjaśnić gorsze samopoczucie niż przed rozpoczęciem leczenia nie znając objawów, przebiegu choroby i dotychczasowego leczenia.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet

Witam Pana Serdecznie,

Tak, jak sam Pan zauważył, czytając i doświadczając na sobie, leki nie wyleczyły objawów.
Leki mogą jedynie je osłabiać.

Terapia pozwala dotrzeć do prawdziwych przyczyn objawów, i w początkowym procesie terapeutycznym mogła wpłynąć na pogorszenie samopoczucia u Pana.

Życzę Panu tylko pomyślności,
Irena Mielnik-Madej